Haber

Kalede çıkan kavgada Zeki Can’ın ölümüyle ilgili 3 zanlı 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

GİRESUN Kalesi’nde 1,5 yıl önce seyyar satıcılar arasında çıkan kavgada darp edilerek kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Zeki Can Bebek’in (23) ölümüyle ilgili tutuksuz yargılanan Cengiz Gün (49), Onur Gün ve Sancar Aydın. olaydan 9 saat sonra hastaneye gittiği, ‘ihmal sonucu. ‘Ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 1 Temmuz 2021 tarihinde Giresun Kalesi Mesire Alanı’nda meydana geldi. İddiaya göre mesire alanında mısır satan Zeki Can Bebek ile yer sorunu nedeniyle rekabete giren gezici çaycı Cengiz Gün ve yakınları tartıştı. Tartışma kavgaya dönüştü. Çöp kutuları ve odunların da kullanıldığı arbedede Zeki Can Bebek darp edildi. Çevredekilerin ihbarı ile olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Birbirinden şikayetçi olan taraflar, sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Zeki Can Bebek, kendisine darp ettiğini belirttiği Cengiz Gün, Onur Gün ve Sancar Aydın, AG ve KG hakkında suç duyurusunda bulundu. Taraflar, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından tekrar mısır tezgahına giden Zeki Can Bebek, bir anda rahatsızlandı. Kalbinin sıkıştığını ve kendi imkanlarıyla hastaneye başvurduğunu belirten bebek tedavi altına alındı. Yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir bulguya rastlanmayan bebeğin taburcu olduğu sırada yatakta hareketsiz bir şekilde yattığı fark edildi. Hastanenin acil servisine kaldırılan ve kalp krizi geçirdiği öğrenilen bebek, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Saldırıdan yaklaşık 9 saat sonra gittiği hastanede yaşamını yitiren bebek, otopsinin tamamlanmasının ardından kentte toprağa verildi. Kavga ve darp anları çevredeki güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde kalabalık grubun Zeki Can Bebek’i çöp bidonları ve odunlarla darp ettiği görüldü. KAVGA İLE ÖLÜM ARASINDA HUKUKA BAĞLANTI BULUNDU Olayın ardından Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından rapor hazırlandı. Olayın oluş şekli, tıbbi belgeler ve otopside tespit edilen bulguların birlikte değerlendirildiği raporda, “Söz konusu kavga ile kronik kalp ve damar hastası kişinin ölümü arasında tıbbi nedensellik bağı olduğu oy birliği ile kabul edildi. hastalığı, ancak ceza hukuku açısından illiyet bağı olup olmadığını adli soruşturma ile değerlendirmeniz uygun olacaktır.Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlanmış ve zanlılar Cengiz Gün, Onur Gün ve Sancar Aydın, ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.Giresun Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, zanlıların Zeki Can Bebek’i elleriyle vurdukları belirtildi. İddianamede, çıkan arbedede ölümü öngörmemekle suçlanan zanlıların tutuklanmadığı da belirtildi. kurbanın kronik kardiyovasküler hastalığının farkında. Soruşturma kapsamında KG ve AG hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Giresun Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden mahkemede duruşma görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar Cengiz Gün, Onur Gün ve Sancar Aydın katılmazken, salonda Zeki Can Bebek’in yakınları ile tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmanın ardından Cengiz Gün, Onur Gün ve Sancar Aydın ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Giresun Adliyesi önünde açıklama yaptı. Baba Bahtiyar Bebek, üst mahkemeye başvuracaklarını belirterek, “Verilen kararı kabul etmiyorum. Burada bir insan ölüsü var. 22 yaşında bir çocuğu mezara koyuyoruz. Ben hakim olsam, Ben o cezayı 2 yıl vermem. Yani o kadar küçük bir insan değiliz. Bir üst mahkemeye başvuracağız. Suç silahı belli, kamera kayıtları net, otopsi raporu belli” dedi. . ‘Adalet diye bir şey yok’

Bebek’in arkadaşı Davet Özaydın, “22 yaşında bir abimizi kaybettik. Çocukluk arkadaşımızı defnettik. 2 yıl cezası olmayacak. Bu cezaya itiraz ediyoruz. Çocukluk arkadaşımız yerde yatıyor, geziyorlar. dışarıda. Tutuklanmadılar bile.”

haber-esme.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu