Haber

Fransa Ulusal Meclisi, Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Fransa Millet Meclisi üyeleri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

TBMM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, depremler nedeniyle Meclis’te oturum düzenlendi.

Meclis Başkanı Yeal Braun-Pivet oturumda yaptığı konuşmada, “Pazartesi günü Türkiye’nin güneyi ile Suriye’nin kuzeyini benzeri görülmemiş bir deprem peş peşe vurdu. Bu afette 5 binden fazla insan öldü, binlercesi var. yaralı.” söz konusu.

Braun-Pivet, Fransa’nın felaketten etkilenenlere acil yardım ve destek sağlamak için seferber olduğunu belirtti.

Fransız kurtarma ekiplerinin etkilenen bölgelerde kurtarma çalışması başlattığını belirten Braun-Pivet, milletvekillerini depremde hayatını kaybedenler ve yakınları için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Oturuma katılan milletvekilleri, deprem nedeniyle Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Fransız Milletvekili Amelia Lakrafi, Ulusal Meclis’ten “Fransa’nın Türkiye ve Suriye için ne tür bir yardım düzenlemeyi planladığını” açıklamasını istedi.

Öte yandan açıklamada Türkiye ve Suriye’deki depremlerin 1939’dan bu yana bölgeyi etkileyen “en büyük deprem” olduğu belirtildi.

Twitter’da yapılan paylaşımda, milletvekillerinin saygı duruşunda bulunduğu görüntüler de yer aldı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin anısına saygı ve sevenlerine destek sözü olarak TBMM’miz dün bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. ” kelime kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu