Haber

Kene ısırığı ile bulaşan KKKA hastalığı ölümcül olabilir

Mikrobiyolog Dr. Adil Yılmaz, insanlarda kene sokması sonucu ortaya çıkan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nin (KKKA) ölümcül sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekti. Yılmaz, “Hastalığın başlangıcında halsizlik, halsizlik, ateş, kusma, mide bulantısı gibi belirtiler oluyor. Bu dönemler 1 ile 3 gün arası ve en fazla 9 gün süren dönemler oluyor. Bu dönemlerde hastalık kendini göstermeye başlıyor. yavaş yavaş kendini gösterir ve vücutta kanama ile ortaya çıkar.”

Mikrobiyolog Dr. Adil Yılmaz bugün Edirne’de yaptığı açıklamada vatandaşlara tik uyarısı yaptı. Yılmaz dedi ki:

“İNSANDA ÖLÜM ORANI YÜZDE 3 İLE YÜZDE 30 ARASINDA DEĞİŞİYOR”

“Genellikle İç Anadolu bölgesinde keneler çok ağırdır. Daha çok orman, çalılık ve koruluklarda yaşayan ancak 40 derece sıcağa yarım saat, 56 derece sıcağa 15 dakika dayanabilen, yaşayamayan bir kene türüdür. 70 derecede donmuş tuzlu suda uzun yıllar yaşayabilirler.Bütün amaçları kan emmektir.Konakçı olarak hayvanları ve insanları tercih eden bir yapıları vardır,yaşamları boyunca kendi yapılarının 200-300 katı kadar kan emerler. Kan emdikten sonra çıkarlar dişileri esasen kendi kendilerine ürerler.Kongo Kanamalı Ateşine neden olacak bir olayı yoktur.Yaklaşık 30 türü bu hastalığa neden olur.Bu kenelerin dünyada tespit edilen 850 türü vardır. İnsanlar için ölüm oranları yüzde 3 ile yüzde 30 arasında değişmektedir.

“VÜCUTTA KANAMA OLUŞUR”

Elbette önlemler alınmalıdır. Öncelikle toprakla ve tarımla uğraşan insanlarımız giyecekleri ile vücutlarını korumalıdır. Eve döndüklerinde vücutlarını kontrol ederek keneyi kendi elleriyle çıkarmamalıdırlar. En yakın sağlık kuruluşuna gidilerek doktor yardımı ile alınması, keneye vereceği zarar nedeniyle veya kesilen kısım ciltte kalacağı için insanlara toksin salması nedeniyle hastalığa neden olur. Hastalığın başlangıcında halsizlik, halsizlik, ateş, kusma, mide bulantısı gibi belirtiler vardır. Bu süreler 1 ila 3 günlük ve en fazla 9 günlük periyotlardır. Bu dönemlerde hastalık yavaş yavaş kendini göstermeye başlar ve vücutta kanama ile ortaya çıkar. Elbette bu virüsün, bu kıymetli kanamaları durduracak bir tedavisi yok elbette.

Kaynak: ANKA / Sağlık

adapazari-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu