Haber

İddia: Polis Kürt öğrencilerin ev kiralamasına engel oldu

Antalya Polisi, Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrencilerin konut kiraladığı emlakçının sahibini arayarak konut vermemekle tehdit etti. Üniversite öğrencileri Botan A. ve BY, Kepez ilçesine bağlı Ahlatlı Mahallesi’nde buldukları bir evi kiralamak için sözleşme imzaladı. 3 saat sonra kendilerini arayan emlakçının sahibi, Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM polisleri tarafından arandığını ve tehdit edildiğini bildirdi. Emlakçı, polis tehdidinin ardından sözleşmeyi feshetti. Öğrenciler yaşadıkları mağduriyetle ilgili suç duyurusu yapacaklarını söylediler.

‘TERÖRİSTLERE EV VERMEYİN’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre öğrencilerden Botan A. barınma hakkının gasp edildiğini belirterek yaşananları şöyle anlattı: “Evi kiraladıktan sonra ücretini ödeyip sözleşme imzaladık. Eve dönerken emlakçı beni aradı ve TEM’den Hakan isimli bir polis memurunun kendisini aradığını söyledi. Emlakçı, polisin kendisini “Bunlar terörist, onlara ev vermeyin” şeklinde tehdit ettiğini söyledi. Daha sonra emlakçı bizi aradı ve evi vermekten vazgeçtiğini söyledi. Kalan paramı geri veren emlakçı, ev için harcadığımız temizlik malzemeleri ve mobilyalar için aldığımız nakliye masraflarını karşılamadı.”

2 YILDIR POLİS TAKİP ETTİLER

Botan A., polisin daha önce kaldığı evin sahibi ve komşuları hakkında asılsız tezler uydurduğunu, baskı nedeniyle evden çıkmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Botan A., “Polis her bulduğumuz evde peşimizden ev sahiplerini ya da emlakçıyı arıyor ve bize iftira atıyorlar. 2 yıldır bu sorunlarla karşılaşıyoruz. Barınmamıza bile engel oluyorlar. Okulda bile sürekli takip ediyoruz. Görüştüğümüz her öğrenciye gidip ‘teröristiz’ diyorlar ve bizimle konuşmamaları için baskı yapıyorlar” dedi.

‘KÜRT KİMLİĞİMİZ ZAMANLARIN NEDENİ’

22 Şubat 2022’de ırkçı bir grubun saldırısına uğradıklarında gözaltına alındıklarını ve haklarında soruşturma başlatıldığını anlatan Botan A., “Basın açıklamalarına katıldığımız için burslarımız kesildi ve biz de haklarında soruşturma başlatıldı. yurtlardan atıldı. Bu baskıların tek sebebi Kürt kimliğimizdir. Saldırıya uğradık ama soruşturma bize açıldı. Bu konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuracağız. Bunlarla bizi korkutmaya ve sindirmeye çalışıyorlar. Ama bu haksızlığa karşı her zaman hakkımızı arayacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu