Haber

Hatay Valiliği’nden tarihi yapıların zarar gördüğü iddialarını çürüten açıklama

Valilikten yapılan açıklamada, 6 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde meydana gelen depremlerden en çok etkilenen Antakya’daki taşınmaz kültür varlıklarında büyük hasar meydana geldiği belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başta Antakya olmak üzere il genelinde depremden etkilenen taşınmaz kültür varlıklarındaki nitelikli malzemelerin tasnif edilmesi ve envanterinin çıkarılması amacıyla kurulan Hatay Afet Bölgesi Kazı Başkanlığı’nın, onarım için bir üs oluşturan, 27 Şubat’tan bu yana faaliyetlerine devam ediyor.

Açıklamada, başta Habib-i Neccar Camii olmak üzere cami, mescit, kilise, medrese, han, hamam, kamu binaları, türbe, çeşme, sabunhane ve konutlardan oluşan 180 tescilli kültür varlığı üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtildi. Ulu Camii ve Rum Ortodoks Kilisesi tamamlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda; Yazıtlar, ayin malzemeleri, ikonalar, süslemeli mimari parçalar, seramikler, kandiller, Osmanlı arması, haçlar, kutsal kitaplar, sunaklar ve minber parçaları, ahşap kapı kanatları, kapı tokmakları ve mezar taşları olmak üzere toplam 450 eser gün ışığına çıkarıldı. Eserler, gerekli belgeleme çalışmaları yapılıp temizlendikten sonra envanter kayıtları ile birlikte Hatay Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildi.‘ yer aldı.

Açıklamada, enkaz kaldırma çalışmalarında özel bir özelliği olan Antakya ilçesinde İzmir Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve İstiklal-İnönü Caddelerinin ortasında yer alan bölgede moloz ayırma çalışmalarının titizlikle yürütüldüğü belirtildi. tescilli sivil mimarlık örnekleri ve klasik dokuya sahip konutların yoğunluğu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu