Haber

Deniz patlıcanı nedir, neden yasak? Deniz patlıcanı yenir mi?

Deniz patlıcanının ne olduğu ve neden toplanmasının yasak olduğu vatandaşların merak konusu oldu. Son günlerde arama motorlarında gündem olan deniz patlıcanı hakkında araştırmalar yapılıyor. En çok aranan soruların ortasında deniz patlıcanı nedir, neden yasak? Deniz patlıcanı yenir mi? sorular içerir. Detaylar burada.

DENİZ patlıcanı nedir?

Omurgasız canlılar sınıfında yer alan deniz patlıcanı ülkemizde pek tanınmayan ancak avlanması yasak olan canlılardan biridir. Denizin sığ kesimlerinde sıkça görülen bu canlı, şekil olarak patlıcana benzer ve Çin mutfağının en bilinen malzemelerinden biridir. Tüm dünyada gıda üretiminin yanı sıra ilaç sektöründe ve kozmetik ürünlerin üretiminde de sıklıkla ihtiyaç duyulan bir eser olarak gösterilebilir. Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmasının nedeni olarak içeriğindeki faktörler ve vücuttaki rahatsızlıklara etkisi gösterilirken, ülkemizde de belli bir düzeyde kullanılmaya başlanmıştır.

Onu diğer derisidikenlilerden ayıran özelliği, ekseni kutuplar doğrultusunda geçerek uzamasıdır. Bu uzama deniz patlıcanlarının yan yatmasına neden olur. Ağız çevresinde bir çelengi andıran yaklaşık 10 veya 30 duyu, dokunma ve av yakalama dokunaçlarına sahiptir. 900 kadar çeşidi bulunan deniz patlıcanları genellikle 3 veya 27 cm uzunluğa kadar büyürler ancak 60 cm boyunda olanları da vardır.

Vücut boşluğundaki bir çift su akciğeri veya solunum ağacı adı verilen organlar aracılığıyla nefes alır. Kendini yenileme özelliğine sahip olan deniz patlıcanları yumurtlayarak çoğalırlar. Erkek ve dişi deniz patlıcanlarının formları birbirine çok benzer ve bazıları androjendir.

Deniz patlıcanının en değerli özelliği vücudunun her yerinin kolajen yapısını tutması sayesinde kendini sıvı hale getirebilmesidir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve daha sonra eski haline dönebilir. Bazı çeşitleri bir futbol topu kadar kendi kendine şişebilirken, bazıları su püskürterek çakıl taşları gibi görünebilir.

DENİZ PATLICANININ UYGUN OLARAK NE GELİYOR?

Deniz patlıcanı ya da deniz hıyarı olarak adlandırılan bu canlı, içeriğinde oldukça ağır bir protein barındırıyor. düzenli bir şekilde spor Spor yapan kişiler kas gelişimlerini maksimum seviyede tutabilmek için protein yönünden zengin besinler tüketirken, bu besinlerin ortasında deniz patlıcanı gösterilmektedir. Ayrıca yorgunluğun giderilmesinde ve eklem ağrılarından kurtulmada en değerli eserlerden biridir. Genel olarak ilaç endüstrisinde kullanılmasının en önemli sebepleri olarak bunlar gösterilmektedir. Ayrıca iktidarsızlık olarak tanımlanan rahatsızlığa karşı da son derece etkili bir çalışmadır. Bu etkilerin ortaya çıkması için sistematik olarak tüketilmesi gerekirken ülkemizde çok değerli bir eser olduğu için genelde insanların ilk tercihleri ​​arasında yer almıyor.

DENİZ PATLICI NEDEN YASAKTIR?

Tayvan, Singapur, Hong Kong, Çin ve Kore gibi ülkelerin mutfaklarında kullanılan deniz patlıcanlarının son dönemde Uzak Doğu’ya gönderildiği için yasaklanmasına rağmen yoğun bir şekilde yakalandığı öğrenildi. Bu deniz canlısının sayısının azalmasının denizlerdeki yaşamı olumsuz etkilediği belirtildi.

koprukoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu