Teknoloji

Apple, Touch Bar’lı 6 Yaşındaki MacBook Profesyonellerini ‘Hurdaya Çıkardı’

ABD merkezli teknoloji devi elma İlk kez 2016 yılında tanıttığı MacBook Pro modeline Touch Bar özelliğini ekledi. Modelin diğer bilgisayarlardan farkı klavyenin üstünde yer almasıdır. ‘Dokunma Çubuğu’ Buna dokunmatik ekran deniyordu. Bu ekran sayesinde çeşitli kontroller Bunu ekrana bakmadan pratik bir şekilde sağlayabildik. Bu özelliği pek çok kişi beğenmese de faydalı bulanların sayısı da oldukça fazla.

Ancak 2017 model MacBook Pro’lar için Apple tarafından yeni bir gelişme yaşandı. Şirket, 2017 yılında piyasaya sürdüğü 13 ve 15 inç Touch Bar’lı MacBook Pro’ların lansmanını yaptı. ‘çöp’ listesine koy.

Apple’ın bu kararının arkasında ne yatıyor?

Apple bir cihazı satışa sunduktan sonra 5 yıl sonra “ “eski ürün”. Çünkü Apple servisi sanat eserlerinin mevcudiyetine bağlı olarak çalışıyor. Apple’ın ‘Vintage’ listesinde yer alan ürünün maalesef 5 yıl sonra garantisi bulunmuyor.

Şimdi Apple bunu 2015 yılında satışa sundu. Macbook Pro Bu listeye de eklendi. Öte yandan bu model çok beğenildiği için 2018 yılına kadar satışına devam etti. O yıl ürün hurdaya çıktıktan sonra Apple, 2 yıl dahaürün desteği sağlamaya karar verdi.

Şirket, Touch Bar teknolojisini ilk kez 2016 yılında tanıttı. Ardından 2021 yılında tanıtılan 14 ve 16 inç MacBook Pro’larla, fiziksel anahtarlargeri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu