Haber

ABD Temsilciler Meclisi’nde Çin’in ‘polis karakolu’ kurduğu iddiası gündeme geldi

YENİ ABD Temsilciler Meclisi’nde Çin’in ABD’de yaşayan Çinlileri “polis karakolu” kurarak sindirdiği iddiası tartışıldı.

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik alt komitesi tarafından düzenlenen ve Çin’in ABD ulusal güvenliğine yönelik tehditlerinin ele alındığı oturumda, ABD Ulusal İstihbarat Karşı İstihbarat Şubesi eski Başkanı William Evanina, Mitchell Enstitüsü askeri Joseph T. Guastella, Havacılık ve Uzay Güvenliği Proje Hizmet Direktörü Kari Bingen ve Brown Üniversitesi’nden Tyler Jost, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Komite Başkanı August Pfluger, Çin’in ABD’deki istihbarat faaliyetlerine dikkat çekerek Çin’in Konfüçyüs Enstitülerini hedef aldı. Bu enstitüler sayesinde Çin Komünist Partisi’nin Amerikalı yetenekleri işe aldığını ve Amerikan üniversitelerinde okuyan Çinli vatandaşları gözetim altında tuttuğunu savundu.

Eski istihbarat yetkilisi Evanina, Çin’in stratejik arazi alımları, gelişmiş gözetleme balonları, teknoloji uygulamaları ve ABD’de kurulan “polis karakolları” dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ABD için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Polis karakollarının Çin’in stratejik planının bir tezahürü olduğunu belirten Evanina, bunun Çin’in yurtdışındaki vatandaşlarını sindirmek için yürüttüğü “Tilki Avı Operasyonu”nun bir parçası olduğunu öne sürdü. Evanina, Amerikan topraklarında böyle bir olayın kabul edilemez olduğu görüşünü savundu.

Oturumda Çin’in dünya genelinde 100’e yakın “polis karakolu” olduğu iddiası öne çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu